Sławatycka Orkiestra Dęta
Kultura Sławatycze

Sławatycka Orkiestra Dęta

W Sławatyczach powstało stowarzyszenie Sławatycka Orkiestra Dęta. Rejestracja stowarzyszenia pozwoli na pozyskiwanie środków finansowych a to na dalszy rozwój.

W dniu 26 stycznia 2018 r. odbyło się zebranie założycielskie a 9 lutego stowarzyszenie Sławatycka Orkiestra Dęta została wpisana do KRS. Jednak nie był to kaprys chwili czy nie przemyślana decyzja: “Chęć wspólnego muzykowania na instrumentach dętych nie pojawiła się nagle i przypadkowo. Tradycje ,, sławatyckich dęciaków” sięgają co najmniej okresu powojennego i trwały w różnych formach aż do dnia dzisiejszego. Oficjalnie jednak nigdy nie była to orkiestra dęta w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Ten stan trwał do początku roku 2016, kiedy z inicjatywą utworzenia orkiestry wyszli mieszkańcy Sławatycz, a wśród nich: Grzegorz Kiec – Wójt Gminy Sławatycze, Radosław Trzeciak, Henryk Wajszczuk, Czesław Sobczuk, Ludwik Sławiński, Andrzej Sahadyn, Dariusz Kowal i Krzysztof Gruszkowski.
Pierwszą batutą orkiestry został Pan Piotr Gierulski – Dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej w Parczewie, doświadczony kapelmistrz i wieloletni trębacz Wojskowej Orkiestry Dętej w Lublinie.
Orkiestra działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sławatyczach. Dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury prowadzone są zajęcia z orkiestrą i dziećmi podczas których młodzi adepci uczą się gry na instrumentach. Zajęcia prowadzi Kapelmistrz Orkiestry Pan Piotr Gierulski.” mówi prezes zarządu stowarzyszenia Radosław Trzeciak.

Jaki cel przyświecał inicjatorom powstania stowarzyszenia?

“Jak zaznaczyłem wcześniej, orkiestra funkcjonuje od dwóch lat. Chcemy się rozwijać,podnosić swoje umiejętności, chcemy pozyskiwać nowych członków orkiestry (szczególnie wśród dzieci i młodzieży), wyposażyć orkiestrę w instrumenty, stroje, potrzebne materiały, organizować warsztaty, uczestniczyć w pokazach, konkursach, popularyzować muzykę wykonywaną na instrumentach dętych, ale też i
przez to wspólnie rozwijać swoje zainteresowania, wspólnie spędzać czas. A dlaczego stowarzyszenie? Mamy nadzieję, że pomimo biurokracji związanej z jego prowadzeniem łatwiej nam będzie pozyskiwać środki na funkcjonowanie i na sprawy o których mówiłem wcześniej.” – mówi dalej prezes R. Trzeciak.

Stowarzyszenie nie zasypia gruszek w popiele, działa prężenie a jej członkowie odnoszą sukcesy w konkursach makroregionalnych.

Podczas XI Makroregionalnego Konkursu Instrumentów Dętych Uczniów Szkół Muzycznych I stopnia wyróżnienie otrzymał najmłodszy trębacz Orkiestry Bartłomiej Trzeciak.

Konkurs odbywał się w dniach 07 – 08 marca 2018r. w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Biłgoraju. W szranki stanęło 91 uczestników, którzy zostali podzieleni na dwie kategorie. Bartek ( w wieku niespełna 10 lat ) znalazł się w I kategorii i rywalizował z 35 uczniami klas I-III. Każdy uczestnik miał wykonać dwa utwory, w tym jeden z pamięci z akompaniamentem fortepianu. Prezentowane przez Bartka utwory to: ,,Kołysanka”J. Brahmsa i ,,Spica”H.A. Vandercooka.

Gratulacje.

Strona internetowa stowarzyszenia (jeszcze w budowie): orkiestrowo.pl

Foto: slawatycze.pl

 

 

Polub nas i obserwuj:
Rafał Kozak
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie? Nie, poznajemy ich po tym jak reagują na Twój sukces.
https://www.bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.