Rozpoczynają SIĘ „WAKACJE Z WOT”
WOT

Rozpoczynają SIĘ „WAKACJE Z WOT”

87 żołnierzy – ochotników OT z całego województwa lubelskiego, w tym uczniowie szkół średnich i studenci rozpoczęło w sobotę, 22 czerwca br. w Zamościu szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

87 ochotników o godz. 7.00 rano, 22 czerwca br. stawiło się przed bramą 25. batalionu lekkiej piechoty w Zamościu by rozpocząć swoją przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej. Ta edycja szkolenia podstawowego jest szczególna, gdyż realizowana jest w ramach nowego projektu pt. „Wakacje z WOT”. To projekt skierowany głównie do uczniów szkół średnich (pełnoletnich) oraz studentów, nauczycieli, którzy z racji trwającej nauki w roku szkolnym nie mają możliwości udziału w szkoleniu szesnastodniowym. Wśród nowych ochotników, którzy dzisiaj zgłosili się do WOT jest 37 uczniów (studentów) i 6 nauczycieli.

O tym jak tego typu projekty cieszą się popularnością wśród młodych obywateli, niech świadczy fakt że w tegorocznej edycji „Ferii z WOT” w samej tylko lubelskiej brygadzie wzięło udział blisko 110 ochotników, natomiast łącznie w całych Wojskach Obrony Terytorialnej było to ponad 700 osób.

Pierwszy dzień „szesnastki” to załatwianie formalności, pożegnanie się z „cywilkami” i odbiór munduru, który niewątpliwie zmienia człowieka. Niedziela natomiast jest zarezerwowana na egzaminy ze sprawności fizycznej. Sprawność fizyczna to podstawa w wojsku, a zadaniem każdego żołnierza jest nieustanna praca nad kondycją fizyczną. Pozostałe dni to ciężkie, intensywne szkolenie. W tym czasie rekruci zostaną przeszkoleni min. z zasad bezpiecznego posługiwania się bronią, strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, ratownictwa medycznego na polu walki i wielu innych dziedzin wojskowego rzemiosła. Szkolenie podstawowe to dla ochotników czas sprawdzenia samego siebie, walka ze swoimi słabościami, ze zmęczeniem, a  niekiedy i z bólem.

Ci, którzy ukończą szkolenie podstawowe złożą uroczystą przysięgę wojskową, która odbędzie się już 7 lipca br. w Janowie Lubelskim.

Szkolenie podstawowe to dopiero początek przygody z WOT. Przed żołnierzami w sumie trzy lata różnych szkoleń – indywidualnych, specjalisty, zgrywających, a także poligony, podczas których będą uczyć się od najlepszych żołnierzy – instruktorów. Dopiero po tym trzyletnim okresie oraz po uzyskaniu certyfikacji możemy mówić o w pełni wyszkolonym żołnierzu OT.

Kolejny termin szkolenia podstawowego w ramach projektu „Wakacje z WOT”  to 27 lipca br. do 11 sierpnia br.

 

Źródło: WOT

Polub nas i obserwuj:
Redakcja
Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna. Cyprian Kamil Norwid
https://bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.