Relacja z III Międzynarodowego Rajdu Rowerowego POLSKA-BIAŁORUŚ

Relacja z III Międzynarodowego Rajdu Rowerowego POLSKA-BIAŁORUŚ

Podzielcie się informacją

Już po raz III Stowarzyszenie na rzecz rozwoju miejscowości Łobaczew Duży i okolic zorganizowało Międzynarodowy Rajd Rowerowy POLSKA-BIAŁORUŚ, który w tym roku odbył się w ramach „Festiwalu Rowerowego <<BEZ SILNIKÓW>>”. Rajd wystartował z Łobaczewa Dużego o godzinie 7:00, skąd wyruszyło prawie 200 uczestników w różnym wieku. Najmłodszy uczestnik miał 3 lata, a najstarszy 68 lat.

Nim jednak rowerzyści wystartowali organizatorzy przygotowali dla nich pakiety startowe, które zawierały kamizelki odblaskowe, pamiątkowe smycze, gwizdki, szprychówki oraz przydatne informacje przy przekraczaniu granicy. W organizację włączyli się również: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białej Polskiej, który ufundował wszystkim uczestnikom opaski odblaskowe, a dla najmłodszych również worki z logiem WORD-u, Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu, zapewniając nocleg dla uczestników z Białorusi oraz Gminne Centrum Kultury w Kobylanach, udostępniając do zwiedzania fort oraz przygotowując słodkie przekąski, kawę, herbatę oraz upominki dla odwiedzających.

Patronatem Honorowym III Międzynarodowy Rajd Rowerowy POLSKA-BIAŁORUŚ objęli samorządowcy: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Powiatu Bialskiego Mariusz Filipiuk, Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk oraz Burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk. Rankiem na miejscu startu z flagami Polski pojawiła się przedstawicielka Województwa Lubelskiego, Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego – Barbara Barszczewska oraz Burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk, którzy życzyli uczestnikom udanego rajdu, miłej i wspaniałej zabawy.

Uczestnicy w stronę granicy wyjechali w czternasto-, piętnastorowerowych grupach. Przekroczenie granicy odbyło się bardzo sprawnie, dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy Straży Granicznej i Urzędu Celnego zarówno z Polski, jak i Białorusi. Odprawa przebiegła w miłej atmosferze, ponieważ uczestnicy rajdu podeszli odpowiedzialnie do przepisów celnych dotyczących przekraczania granicy.

Tuż po przekroczeniu granicy, polskie grupy zostały przywitane przez wolontariuszy z zaprzyjaźnionego stowarzyszenia <<ЗаВелоБрест>>, którzy po wymianie uprzejmości i otrzymaniu od stowarzyszenia z Łobaczewa Dużego upominków zabrali polskie grupy na wycieczkę do Twierdzy Brzeskiej. Przewodnicy opowiadali o zawiłościach historycznych tego miejsca, związanego również z historią Polski. Rowerzyści mieli również okazję zobaczyć uroczyste ślubowanie dzieci, tzw. „przyjęcie w pioniery” oraz zmianę warty na placu twierdzy. Zaciekawienie i późniejsze podziękowania dla przewodników wskazują, że była to interesująca lekcja historii.

Po wspólnym dwugodzinnym zwiedzaniu uczestnicy zjawili się na miejscu startu parady rowerowej, która była pierwszą częścią festiwalu rowerowego. W paradzie udział wzięło łącznie ponad 1000 rowerzystów. Widok tak wielkiej grupy robił niesamowite wrażenie. Trasa przejazdu przebiegała ulicami miasta Brześć, na których zatrzymany był ruch samochodów. Cała jezdnia mogła być wykorzystana tylko przez rowerzystów. Profesjonalne przygotowanie służb umożliwiało bezkolizyjny przejazd tak liczniej grupie, nawet na skrzyżowaniach, na których sygnalizacja była tak zaprogramowana, aby wszyscy uczestnicy ruchu mieli czerwone światła, poza rowerzystami którzy ciągle przejeżdżali na zielonym. Tak w asyście brzeskiej policji, z bębnami, muzyką i odgłosem z pamiątkowych gwizdków (upominkami od stowarzyszenia z Łobaczewa Dużego) w miłej, rodzinnej atmosferze rowerzyści w ciągu godziny pokonali 15 kilometrowy odcinek z parkingu przy Twierdzy Brzeskiej, do kompleksu sportowego Victoria, na którym odbywał się kolejny etap festiwalu. Były przemówienia, występy artystyczne, losowanie nagród, a dla przedstawiciela Stowarzyszenia na rzecz rozwoju miejscowości Łobaczew Duży i okolic Łukasza Dragun, była to okazja do wręczenia oficjalnych podziękowań dla przyjaciół ze stowarzyszenia <<ЗаВелоБрест>> oraz Komitetu Wykonawczego Miasta Brześć, z którymi współpraca od kilku lat układa się wzorowo. Miłym akcentem i niespodzianką dla Polskiej grupy były odwiedziny podczas festiwalu Pani Konsul Rzeczpospolitej Edyty Wodzyńskiej, która porozmawiała z uczestnikami naszego rajdu, dopytując się zarówno o wrażenia, jak również oferując swoja pomoc w razie potrzeby.

Po tak mile spędzonym czasie Polska grupa udała się w dalszą podróż do wcześniej ustalonych miejsc zwiedzania. Członkowie stowarzyszenia <<ЗаВелоБрест>> wraz z przedstawicielem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju miejscowości Łobaczew Duży i okolic – Łukaszem Dragun, wcześniej przygotowali trasę przejazdu dla rowerzystów z przystankami na zwiedzanie pięknego miasta Brześć. Polska grupa mogła zwiedzić m.in. Fort 5, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Konfiskaty Celnej, zabytkową ulicę Sowiecką, park miejski i wiele innych miejsc, o których z chęcią i zaciekawieniem opowiadali przewodnicy. W trakcie przerw uczestnicy rajdu mieli okazję udać się do sklepów oraz zjeść obiad przyrządzony w stylu białoruskim.

Sobotnie zwiedzanie miasta Brześć, to nie był koniec atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Rowerzyści po przekroczeniu granicy udali się na tereny rekreacyjne Stowarzyszenia na rzecz rozwoju miejscowości Łobaczew Duży i okolic przy tzw. „żółtej wodzie”, gdzie organizatorzy przygotowali ognisko z przekąskami. Do polskiej grupy dołączyło ponad 30 osób z Białorusi. Na „żółtej wodzie” odbył się kolejny etap integracji polsko-białoruskiej. Przy muzyce, opowiadaniu wspólnych wspomnień i przemyśleń dotyczących rajdu do późnych godzin nocnych odbywał się piknik podsumowujący pierwszą część wyprawy.

Na niedzielę zaplanowano rajd po mieście i gminie Terespol. Spod Miejskiego Ośrodka Kultury (gdzie nocowała grupa białoruska) około 50 osobowa grupa uczestników z Polski i Białorusi wyruszyła na zwiedzanie zabytków gminy Terespol. Na pierwszy plan poszedł Fort VII Łobaczew. Pan Karol Niczyporuk opowiedział o historii tego obiektu i oprowadził uczestników po jego terenie. Po zwiedzeniu obiektu w Łobaczewie przyszła pora obiadowa. Uczestnicy udali się do siedziby stowarzyszenia na przygotowany przez Teresę Dragun pyszny poczęstunek. Smak tradycyjnego niedzielnego rosołu, pierogów z mięsem oraz ogórków kiszonych zachwyciły gości. W ogrodzie Pani Teresy był również czas na kawę, herbatę, wspólne zdjęcia, rozmowy, konkursy dla młodszych i starszych. Po regeneracyjnym posiłku grupa ruszyła w dalszą podróż do Dzieła Międzyfortowego Kobylany I w Małaszewiczach Małych, gdzie opiekun fortu przedstawił jego historię, a uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki, mogli napić się kawy, herbaty oraz skosztować słodkości.

Po mile spędzonym czasie nastąpił czas pożegnań. Grupa z Białorusi musiała stawić się na granicy o godzinie 17. Oczywiście przedstawiciele z Polski towarzyszyli im w drodze aż po samą granicę.

Tak dobiegł końca III Międzynarodowy Rajd POLSKA-BIAŁORUŚ organizowany przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju miejscowości Łobaczew Duży i okolic. Łącznie przez dwa dni rowerzyści pokonali ponad 90 km. Przyjazna, rodzinna atmosfera, wiele pozytywnych reakcji i podziękowań, a także uśmiechy na twarzach uczestników i podziękowania są dla organizatorów miłym elementem tego wielkiego przedsięwzięcia. Do zobaczenia na następnym rajdzie – osobom zainteresowanym polecamy obserwowanie profilu Stowarzyszenia na facebook-u – www.facebook.pl/StowarzyszenieLobaczew – kolejny rajd być może wkrótce.

« z 6 »

Źródło: Stowarzyszenie na rzecz rozwoju miejscowości Łobaczew Duży i okolic

Foto i wideo: Bialskie Forum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.