Przeszłość na przystankach autobusowych
Kultura Łomazy

Przeszłość na przystankach autobusowych

Stworzenie malowideł na ścianach trzech przystanków autobusowych w Studziance jest kolejnym projektem, realizowanym przez studziańskie Stowarzyszenie.

Celem projektu będzie upiększenie przestrzeni oraz ukazanie przeszłości naszej miejscowości. Na trzech muralach (czyli artystycznych malowidłach wielkoformatowych-projekty w załączeniu), które pojawią się na ścianach przystanków autobusowych w Studziance znajdą się elementy kojarzące się ze Studzianką. Tematyka obrazów będzie związana z bogatą tatarską przeszłością miejscowości. Ukazane zostaną ważne dla regionu daty oraz studnia – symbol osady, nawiązujący do legendy o powstaniu naszej miejscowości. Murale zostaną wykonane wg wybranych wcześniej projektów. Zakupione zostaną niezbędne do przeprowadzenia prac materiały tj. narzędzia do oczyszczenia podłoża, szczotki i preparaty, farby w spray’u, podkłady, antygrafitii. Prace wykona Grzegorz Puczka z Terespola – osoba mająca kilkuletnie doświadczenie i obycie w powstawaniu tego typu malowideł. Przy okazji prac dzieci i młodzież ze Studzianki wezmą udział w warsztatach malarskich. Na zakończenie odbędzie się spotkanie mieszkańców i wszystkich osób zaangażowanych w działania w formie ogniska integracyjnego. Zorganizowany zostanie marsz (3km) przez wszystkie 3 miejsca powstania malowideł z przewodnikiem. Będzie to lekcja żywej historii. Działania zostaną uwiecznione w wersji fotograficznej i wideo. Malowidła te z pewnością pozytywnie wpłyną na estetykę przestrzeni naszej miejscowości.

Mamy nadzieję, że staną się również swoistą lekcją historii, pretekstem do rozmowy oraz symbolem dla lokalnej społeczności.

Projekt jest skierowany szczególnie do młodego pokolenia i turystów z całego kraju i zagranicy licznie odwiedzających Studziankę, ale również mieszkańców naszego regionu. Zachęcamy także wolontariuszy do włączenia się w prace.

Działanie „Powrót do przeszłości” realizowane jest z programu “Moje miejsce na Ziemi” ze środków Fundacji Orlen „Dar SERCA” od 1 kwietnia do 31 maja 2019 roku. Kwota wsparcia wynosi 7,5 tyś. zł.

Źródło: Stowarzyszenie Studzianka

Polub nas i obserwuj:
Redakcja
Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna. Cyprian Kamil Norwid
https://bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.