oddział celny w białej podlaskiej

Przemycali farmaceutyki i dewizy

Podzielcie się informacją

W bagażach obywateli Białorusi, którzy przekraczali granicę w Terespolu, funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) znaleźli spore ilości farmaceutyków oraz niezgłoszoną do kontroli gotówkę.

Dozwolony jest przywóz leków jedynie na własne potrzeby.

Kilku Białorusinów próbowało nielegalnie wwieźć do Polski znaczne ilości leków. W ich bagażach funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli łącznie ponad 720 kapsułek różnych farmaceutyków. To m.in. preparaty stosowane w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, specyfiki na rany i oparzenia oraz na przewlekłe zapalenia rogówki. Jeden z mężczyzn przewoził też spore ilości hormonu wzrostu. Wszyscy tłumaczyli, że farmaceutyki przeznaczone są na własny użytek lub na potrzeby rodziny.

Funkcjonariusze zajęli nielegalny towar, a przeciwko Białorusinom wszczęli postępowania karne skarbowe. Dodatkowo podróżnym grozi też odpowiedzialność karna za naruszenie przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami leki i farmaceutyki można przewozić przez granicę tylko na własne potrzeby lecznicze i to nie więcej niż pięć najmniejszych opakowań. Bez specjalnego zezwolenia całkowicie zakazany jest natomiast przewóz środków odurzających i substancji psychotropowych.

Gotówkę należy zgłosić przy kontroli granicznej.

Mieszkanka Mińska na Białorusi wjeżdżała do naszego kraju ze znaczną gotówką. Pieniędzy nie zgłosiła przy przekraczaniu granicy, choć miała taki obowiązek. W jej bagażu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli w sumie 28,5 tys. USD. Pieniądze, jak tłumaczyła Białorusinka, miały pochodzić ze sprzedaży nieruchomości.

Kobietę ukarano  mandatem w wysokości 500 złotych i pouczono, że każda osoba przekraczająca granicę ma obowiązek zgłaszać wwożone lub wywożone środki płatnicze, jeżeli ich równowartość przekracza 10 tys. euro. Należy to zrobić w formie pisemnej, a wypełnioną deklarację złożyć u funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej.

 

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Sprawdź także >>>Ratownicza kronika zdarzeń Straż Pożarna Biała Podlaska<<< i pozostałą >>>Kronika Policyjna Biała Podlaska<<<

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Terespol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.