Ponad 180 ton podróbek zatrzymała lubelska KAS

Ponad 180 ton podróbek zatrzymała lubelska KAS

Podzielcie się informacją

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Małaszewicz, kontrolując wjeżdżające do Unii Europejskiej składy towarowe, wykryli ponad 180 ton towarów podrabianych. To głównie obuwie, ale także kurtki, bluzki, spodnie i torebki. Gdyby towar był oryginalny jego wartość rynkowa wyniosłaby ponad 50 mln zł.

W Małaszewiczach (woj. lubelskie) funkcjonuje jeden z największych w Polsce i Europie terminali przeładunkowych dla towarów wjeżdżających do Unii Europejskiej koleją.

Każdego miesiąca funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z miejscowego Oddziału Celnego w Małaszewiczach odprawiają setki ton towarów. Sprawdzają zarówno dokumenty towarzyszące transportom, jak i same ładunki, a gdy zachodzi potrzeba – próbki towarów przekazywane są do badań w laboratoriach KAS.

Tony przemytu w kilku kontenerach z Chin

Kontrolując składy towarowe z Chin funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Małaszewicz wykryli, że w 7 kontenerach znajduje się aż 195 ton towarów, których nie ma na żadnych dokumentach przewozowych (próba przemytu). Z tego aż 180 ton to były podróbki – bezprawnie opatrzone markowymi znakami towarowymi obuwie, a także bluzki, spodnie i torebki. Podejrzenia funkcjonariuszy wzbudziła m.in. jakość wykonania odzieży i akcesoriów modowych, znacząco odbiegająca od standardów znanych światowych marek.

W innym kontenerze funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej – wśród tysięcy sztuk legalnego towaru – znaleźli ponad 350 kurtek sportowych, które również okazały się podróbkami.

Fakt, że zatrzymane przez KAS towary są podrabiane, potwierdziły kancelarie reprezentujące właścicieli praw do znaków towarowych.

Postępowania w sprawach prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.

Wysokie kary za kradzież własności intelektualnej

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo własności przemysłowej, kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Sprawdź także >>>Ratownicza kronika zdarzeń Straż Pożarna Biała Podlaska<<< i pozostałą >>>Kronika Policyjna Biała Podlaska<<<

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Terespol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.