Z Białej Podlaskiej

Pomnik w koszulce

Wczoraj rano “internety” obiegło zdjęcie pomnika Kaczyńskich a na nim koszulka z napisem “Konstytucja” – chodzi oczywiście o pomnik przy ul. Plac Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej. Już miałem przejść nad tym do porządku dziennego gdy tu nagle…, ale nie uprzedzajmy faktów.

Pomnik w koszulce

Marny ze mnie prorok i politolog. Widząc to zdjęcie uśmiechnąłem się z lekka, ot kolejny happening  i poczułem się też szczęśliwy jak władza i opozycja. Opozycja, że znowu uszczypnęła “władzę” a “władza”, że ma taką opozycję. Przypominam – taki przewidywałem dalszy bieg sprawy. Rzeczywistość okazała się zgoła inna.

MOnitoring głupcze.

Godzina 5:00, skwer przy ul. Plac Wojska Polskiego, Biała Podlaska. Dwóch niezamaskowanych obywateli zakłada na pomnik Kaczyńskich koszulkę z napisem “Konstytucja”. Wszystko to rejestrują kamery monitoringu miejskiego obsługiwanego przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Cała “akcja” trwa minutę.

Potem sprawy toczą się szybko choć kilkoma torami, tak można wywnioskować z konferencji prasowej zorganizowanej m.in. w tej sprawie.

Tor 1:  na podstawie odpowiednich paragrafów SM skierowała sprawę do Policji, która “…mam nadzieję, że Policja nie będzie miała problemu żeby ustalić sprawców, zatrzymać i przedstawić zarzuty…” oświadczył na tejże konferencji Komendant Straży Miejskiej Artur Kozioł.

Tor 2: SM informuje prezydenta Dariusza Stefaniuka w osobach, a potem prezydent w osobach dokonują identyfikacji sprawców. Sprawcy zostali zidentyfikowani jako przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, i jak mówił prezydent: nie są to mieszkańcy miasta Biała Podlaska.

Straż Miejska miała udostępnić nagrania, ale chyba się rozmyślili, dlatego takie nagranie, z konferencji.

O monitoringu miejskim w Białej Podlaskiej i w ogóle o inwigilacji czytaj w artykule Bezpieczeństwo czy inwigilacja – systemy monitoringu.

Idźmy dalej.

Policja oczywiście zidentyfikowała sprawców, jednego z nich zatrzymała i przedstawiła zarzuty z art. 261 k.k. “Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.”, i zwolniła.

Skutki.

Jak zaznaczyłem we wstępie liczyłem, że sprawa po kilku uśmieszkach i komentarzach w “internetach” zniknie z obiegu. Co najwyżej “władze” miałyby argumenty do przedstawiania opozycji jak miałkiej, niezdolnej do konstruktywnej krytyki itd. Stało się inaczej. Wygląda to teraz tak, że w sprawę zostały zaprzęgnięte wszystkie służby – mam tu na myśli Straż Miejską i Policję – a być może i sprawa pójdzie dalej, wydawałoby się w banalną sprawę. Chciałoby się powiedzieć, że strzelają z armaty do muchy.

Dodatkowo za argumentem, że służb są wykorzystywane do rozgrywek politycznych posłuży fakt, że na pomniku Kraszewskiego na Placu Wolności w Białej Podlaskiej swego czasu zawisł szalik i czapka – że o ich kolorach nie wspomnę – i jakoś nie było słychać o takiej determinacji służb w wykryciu sprawców. Ja rozumiem, że jest zgłoszenie to musi być wyjaśnienie dlatego też zobaczymy co będzie dalej.

 

Polub nas i obserwuj:
Rafał Kozak
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie? Nie, poznajemy ich po tym jak reagują na Twój sukces.
https://www.bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.