Pomnik w koszulce - są pierwsze rozstrzygnięcia sądu

Pomnik w koszulce – są pierwsze rozstrzygnięcia sądu

Idźcie i siejcie ;)

Są pierwsze rozstrzygnięcia sądu w sprawie związanej z założeniem na pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich koszulki z napisem “Konstytucja”. Ocenie poddane zostały działania Policji. Sąd ocenił zatrzymanie podejrzanego jako całkowicie bezzasadne.

Wracamy do sprawy, która rozeszła się głośnym echem w całym kraju – Pomnik w koszulce, policyjnych działaniach w tej sprawie – Pomnik w koszulce odcinek 2 i zapoczątkowała nowy trend mody konstytucyjnej w kraju jak i w naszym mieście – Nieznośna lekkość bytu czyli koszulkowa alternatywa w akcji. Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej na posiedzeniu w dniu 17.08.2018 r. poddał ocenie działania Policji i uznał zatrzymanie podejrzanego za:

  •  legalne – dokonane przez funkcjonariuszy Policji,
  •  prawidłowe – ponieważ podejrzany otrzymał pouczenia, z zatrzymania sporządzono protokół, a pozbawienie wolności nie przekraczało ustawowych 48 godzin,
  •  bezzasadne – brak podstaw do zatrzymania.

“Jestem pełna podziwu i szacunku dla Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej, który zgodnie z zasadą bezstronności i niezawisłości ocenił brak przesłanek do zatrzymania osoby podejrzanego i to w sposób całkowicie wolny od ocen politycznych. Sąd nie oceniał także wyczerpania lub nie przez podejrzanego znamion zarzucanego mu przestępstwa z art. 261 k.k., czyli “znieważenia pomnika”. Ocena taka była zbędna wobec ewidentnego braku podstaw do zastosowania środka przymusu w postaci zatrzymania. W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sędzia podkreślił także, że zasada szybkości postępowania karnego nie może dominować nad konstytucyjną zasadą wolności osobistej i prowadzić do zatrzymywania osób.”(podkreślenie redakcji)– powiedziała adwokat Ewa Stępniak, pełnomocnik podejrzanego.

Oczywiście na tym nie koniec. Na rozstrzygnięcia czekają jeszcze zażalenia na przeszukania i zatrzymania przedmiotów. I co najważniejsze: w prokuraturze na rozpoznanie oczekuje również wniosek obrońcy – adwokat Ewa Stępniak –  z dnia 7 sierpnia 2018 o umorzenie postępowania z powodu braku znamion czynu zabronionego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.