Pomnik w koszulce - są pierwsze rozstrzygnięcia sądu
Fotorelacja Z Białej Podlaskiej

Pomnik w koszulce odcinek 2

W sobotę (04.08) na zorganizowanej przed pomnikiem Kaczyńskich konferencji prasowej przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji odnieśli się do policyjnych działań w tej sprawie.

Przypomnijmy, w czwartek (02.08) nad ranem dwóch mężczyzn zakłada na pomnik Kaczyńskich koszulkę z napisem “Konstytucja” więcej w artykule “Pomnik w koszulce”. Służby miejskie, urzędnicy oraz Policja na podstawie monitoringu identyfikują osoby, rozpoczyna się policyjna akcja mająca na celu schwytanie sprawców.

Na początku konferencji działacze zrelacjonowali przebieg zdarzeń związany z ich zatrzymaniem.

“Przyjechała Policja do mnie do domu, w czwartek drugiego sierpnia i zostałem dowieziony tutaj, do pobliskiej Komendy Powiatowej Policji. Policja przedstawiła mi zarzut znieważenia pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego poprzez założenie na tym pomniku koszulki z napisem “Konstytucja”.[…] Byłem tam w sumie kilka godzin, może cztery, może pięć. Został mi zabrany, zatrzymany aparat telefoniczny i fotograficzny” – relacjonował Stanisław Dembowski, który został ujęty jeszcze tego samego dnia.

Drugi z podejrzanych na początku swego wystąpienia wygłosił manifest:

“Nazywa się Ryszard Filipiuk, KOD Biała Podlaska. Obywatel Rzeczpospolitej – i Unii Europejskiej,  co chciałbym podkreślić z naciskiem – w kraju w którym dzisiaj największą obelgą jest słowo “Konstytucja”, gdzie bezkarnie po ulicach maszerują faszyści, w kraju gdzie wiesza się na szubienicy portrety europosłów, w kraju gdzie w lasach czci się Hitlera, w kraju gdzie Policja nie widzi rasistowskich haseł,w kraju gdzie słowo “Konstytucja” jest największą obrazą, jak z tego wynika.” – po czym zrelacjonował swój  przebieg zdarzeń.

Podczas policyjnych poszukiwań przebywał na wyjeździe i nie zdawał sobie sprawy, że jest poszukiwany. Pod jego nieobecność, trzyosobowa, policyjna ekipa “odwiedziła” jego dom. W tym czasie w domu przybywała jego żona, oraz synowa z wnuczką. I jak twierdzi działacz, dokonano przeszukania bez nakazu rewizji. Dodaje także, że funkcjonariusze zostali uprzedzeni, że synowa przeszła trzy tygodnie temu operację na otwartym sercu i potrzebuje ciszy i spokoju, niestety nieuszanowano tego – mówi rozgoryczony Filipiuk. W międzyczasie żona połączyła się z nim telefonicznie i przekazała telefon funkcjonariuszce biorącej udział w akcji. Podczas rozmowy Filipiuk miał być straszony wystawieniem za nim listu gończego, w przypadku gdy nie zgłosi się na komendę. Oczywiście poprosił o termin, który został wyznaczony na 14.00 w sobotę (04.08).

Działacze odnieśli się także do tego, że działania Policji są wybiórcze. Na pomniku Kraszewskiego znajdującym się na Placu Wolności, również umieszczano elementy ubioru a mimo to nikomu nie przyszło do głowy aby ścigać jak się okazuje przestępców.

Po zakończeniu konferencji na znak protestu obaj działacze złożyli pod pomnikiem egzemplarze Konstytucji.

Zarówno Stanisław Dembowski jak i Ryszard Filipiuk odmówili składania wyjaśnień i obaj zostali objęci pomocą prawną prawników Komitetu Obrony Demokracji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polub nas i obserwuj:
Rafał Kozak
Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie? Nie, poznajemy ich po tym jak reagują na Twój sukces.
https://www.bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.