policja biała podlaska

Oszustwo przy sprzedaży swetra

Podzielcie się informacją

Kolejna mieszkanka powiatu bialskiego straciła pieniądze podczas sprzedaży internetowej. Kobieta wystawiła na portalu sweter, od razu otrzymując wiadomość od osoby rzekomo zainteresowanej zakupem. Niestety otworzyła przesłany przez niego link akceptując wyskakujące okienko. To wystarczyło oszustowi, aby z rachunku 24-latki przelać 4000 złotych. Apelujemy o rozwagę, szczególnie w okresie przedświątecznym, gdy jeszcze chętniej korzystamy z opcji transakcji internetowych.

We wtorek (21.12) do bialskiej komendy zgłosiła się 24-letnia mieszkanka gminy Biała Podlaska, która padłą ofiarą oszustów. Na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży sweter. Niemalże od razu po wystawieniu skontaktowała się z nią osoba rzekomo zainteresowana zakupem. W trakcie korespondencji przez komunikator internetowy sprawca twierdził, że przy próbie kliknięcia przycisku „kup teraz” niezbędne jest podanie adresu email sprzedawcy.

Uzyskując tę informację, przesłał na pocztę pokrzywdzonej wiadomość, z prośbą o akceptację zamówienia. Kobieta wykonała tę czynność. To wystarczyć miało by sprawca przechwycił dane do logowania do bankowości elektronicznej  i uzyskał dostęp do rachunku pokrzywdzonej. Po chwili 24-latka otrzymała informację z banku o zalogowaniu się na jej konto na innym urządzeniu. Kiedy to sprawdziła okazało się, że sprawca wykonał przelew na kwotę 4 tysięcy złotych. Wówczas zgłosiła reklamację w banku informując o wszystkim policjantów. Mundurowi ustalają wszystkie okoliczności sprawy.

Apelujemy o ostrożność w Internecie, szczególnie teraz w okresie przedświątecznym, gdy jeszcze chętniej wykorzystujemy opcje transakcji internetowych. Rozsądek i ograniczone zaufanie podczas zawierania transakcji on-line uchronią nas przed utratą pieniędzy. Pamiętaj! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zachowanie czujności może skutecznie ochronić nas przed stratą pieniędzy. Dokładnie czytajmy regulamin portalu, na którym umieszczamy ofertę. Są tam informacje między innymi na temat form zapłaty za towar. Jeśli osoba zainteresowana kupnem towaru będzie żądała innych danych niż te, o których pisze regulamin to nie przekazujmy ich. Prawdopodobnie jest to oszustwo.

Sprawdź także >>>Ratownicza kronika zdarzeń Straż Pożarna Biała Podlaska<<< i pozostałą >>>Kronika Policyjna Biała Podlaska<<<

Źródło: KMP Biała Podlaska – Policja Terespol
Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Terespol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.