policja biała podlaska

Oszuści wciąż atakują – kolejne wyłudzenia od seniorów

Podzielcie się informacją

Bialscy policjanci otrzymali kolejne zgłoszenia dotyczące skutecznych prób wyłudzenia pieniędzy od seniorów. W tym przypadku łupem sprawców padło 40 tysięcy złotych oraz biżuteria. Dwie mieszkanki powiatu uwierzyły telefonicznym rozmówcom przekazując gotówkę oraz kosztowności. Teraz sprawców szukają policjanci. Apelujemy również do bliskich osób starszych – porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających zagrożeniach ze strony takich osób.

W poniedziałek (27.06) po godzinie 14.00 dyżurny międzyrzeckiego komisariatu otrzymał zgłoszenie z którego wynikało, że 91-letnia mieszkanka miasta padła ofiarą oszustów. Sprawca dzwoniąc na jej numer stacjonarny oświadczył, że jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji. Mężczyzna powiedział, że w jej banku obecnie znajduje się szajka oszustów, którzy chcą zabrać jej pieniądze. Dodatkowo chcą wziąć pożyczkę na dane kobiety.

W ramach akcji mającej na celu zatrzymanie oszustów nakazał kobiecie przekazanie wszystkich posiadanych oszczędności i kosztowności. 91-latka postąpiła zgodnie ze wskazówkami oszusta, któremu przekazała pieniądze w kwocie 10 tysięcy złotych oraz posiadaną złota biżuterię. Gdy kobieta zrozumiała, że została oszukana powiadomiła organy ścigania.

Natomiast po godzinie 20.00 dyżurny bialskiej komendy otrzymał zgłoszenie o oszustwie na szkodę 81-letniej mieszkanki miasta. Z relacji zgłaszającej wynikało, że na numer stacjonarny kobiety zadzwonił nieznajomy podający się za przedstawiciela fundacji pomocy dzieciom i prosił o pomoc dla chorego chłopca. Po chwili słuchawkę przejął drugi z mężczyzn, który twierdził, że jest policjantem. Uwiarygodnił też wypowiedź pierwszego rozmówcy. Niestety pokrzywdzona postępując zgodnie ze wskazówkami sprawcy wypłaciła ze swojego konta bankowego 30 tysięcy złotych. Kwotę tą przekazała nieznajomemu. Dopiero po kilku godzinach poinformowała o wszystkim mundurowych.

Tego dnia oszuści próbowali kontaktować się z innymi mieszkańcami powiatu. Jednak ich zdecydowana reakcja zapobiegła popełnieniu przestępstwa na ich szkodę.

Ustalmy okoliczności zdarzeń oraz apelujemy o rozwagę podczas kontaktów z nieznajomymi Przypominamy! Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie informacji o miejscu gromadzenia pieniędzy, ilości kont czy wysokość zgromadzonych środków. Nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie ani też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Apelujemy również do bliskich osób starszych – porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę. To najczęściej wystarczy, by nie paść ofiarą oszusta.

 

Sprawdź także >>>Ratownicza kronika zdarzeń Straż Pożarna Biała Podlaska<<< i pozostałą >>>Kronika Policyjna Biała Podlaska<<<

Źródło: KMP Biała Podlaska – Policja Międzyrzec Podlaski
Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Międzyrzec Podlaski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.