OSP Łomazy otrzyma nowy pojazd

OSP Łomazy otrzyma nowy pojazd

Idźcie i siejcie ;)

W sobotę 20 czerwca br. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Łomazy podpisano umowę na powierzenie realizacji zadań z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości reprezentowanym przez ministra Marcina Romanowskiego, a Gminą Łomazy reprezentowaną przez Jerzego Czyżewskiego – Wójta Gminy Łomazy.

Efektem podpisanej umowy jest otrzymanie dofinansowania w kwocie 200 tysięcy złotych z Funduszu Sprawiedliwości do zakupu lekkiego ratowniczo-rozpoznawczego z napędem 4×4 samochodu pożarniczego. Zakupiony pojazd przekazany zostanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomazach i zastąpi blisko 20-letni samochód marki Lublin. Przy podpisaniu umowy byli obecni przedstawiciele Zarządu Gminnego OSP w Łomazach.

Ochotnicze Straże Pożarne na terenie gminy są pierwszymi jednostkami które udzielają pierwszej pomocy i zabezpieczają miejsca wypadków drogowych, pożarów jak i miejscowych zagrożeń. Zakupiony pojazd podniesie poziom mobilności OSP Łomazy. W znacznym stopniu zwiększy się szybkość reagowania na wezwania. Wyjazdów w trybie alarmowym jest w ciągu roku na terenie całej gminy około kilkudziesięciu. OSP Łomazy jest też jedyną jednostką z terenu gminy funkcjonującą w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wierzę, że ten nowy pojazd przysłuży się mieszkańcom Gminy Łomazy. – mówił wójt gminy Jerzy Czyżewski.

Bardzo się cieszę i bardzo dziękuję za to zaproszenie dziś do Gminy Łomazy. Dziękuję za możliwość współpracy ze strony Wójta i Druhów Strażaków. To ważne, aby ta współpraca pomiędzy instytucjami centralnymi a instytucjami lokalnymi była bardzo dobra i sprawna. Po to aby przyczyniać się do dobra wspólnego lokalnie, mieszkańców gminy ale i mieszkańców powiatu i województwa. Przez gminę przechodzi przecież droga wojewódzka. Samochód na którego zakup dziś podpisujemy umowę będzie tu bardzo przydatny i podniesie poziom bezpieczeństwa – mówił Marcin Romanowski, wiceminister Ministerstwa Sprawiedliwości.

Środki które przeznaczamy z Funduszu Sprawiedliwości ukierunkowane są w pierwszej kolejności na pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych, na pomoc ofiarom innych zdarzeń o charakterze przestępczym. Fundusz Sprawiedliwości zasilają środki pochodzące od przestępców, z nawiązek, z kar pieniężnych, z odsetka wynagrodzenia więźniów pracujących w ramach programu Praca dla Więźniów. Przeznaczane są na prewencję i zadość uczynienie dla osób pokrzywdzonych. W dużej mierze możemy przekazywać te środki właśnie na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych. To oni są najczęściej pierwsi na miejscu zdarzeń i niosą pomoc. Przy tej okazji dziękuję i jestem wdzięczny za pracę i służbę zarówno Wójta Jerzego Czyżewskiego jak i Druhom Strażakom z Gminy Łomazy – podsumował minister Romanowski.

Ministra Romanowskiego Gmina Łomazy gościła w ubiegłym roku. Wówczas jednostki otrzymały dofinansowanie  blisko 50 tysięcy złotych na zakup sprzętu. Dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości nasze jednostki są wyposażone w najlepszej jakości, nowy sprzęt. Wszystkie jednostki OSP w naszej gminie wyposażono w pilarki, niektóre otrzymały agregaty prądotwórcze. Najwięcej sprzętu pozyskała największa jednostka w gminie – OSP Łomazy. Strażacy czują się pewniej i bezpieczniej podejmując się działań ratowniczych i udzielając pomocy. Liczymy na kolejne środki dla Gminy Łomazy – powiedział Jerzy Czyżewski, wójt gminy Łomazy.

Gmina Łomazy

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Łomazy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.