Odnowiono cmentarz wojenny żołnierski z I Wojny Światowej w Kozłach

Odnowiono cmentarz wojenny żołnierski z I wojny światowej w Kozłach

Idźcie i siejcie ;)

Cmentarz założono w 1916 roku przez Służby Grobownicze Armii Austro-Węgierskiej dla poległych żołnierzy. Na cmentarzu znajdują się trzy mogiły w których zostało pochowanych 10 żołnierzy, uczestników I wojny światowej. Bitwa pomiędzy wojskami austro-wgierskimi a rosyjski toczyła się w dniu 15 sierpnia 1915 roku. Wśród pochowanych są wcieleni do tych armii Polacy.

Cmentarz znajduje się w miejscowości Kozły (gmina Łomazy) przy granicy z Kolembrodami (gmina Komarówka Podlaska) przy drodze powiatowej Łomazy-Kozły-Kolembrody.

Obiekt posiada założenie na planie zbliżonym do kwadratu, z obwałowaniem ziemnym i wejściem od strony wschodniej.

W tym roku uporządkowano teren, usunięto liczne samosiewy drzew i krzewów oraz oznakowano teren. Cmentarz ogrodzono, wykonano chodnik oraz postawiono kamień wraz z wmurowaną tablicą informującą o tym miejscu.

11 listopada w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wójt Gminy Łomazy wspólnie z radnymi złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Ze względu na pandemię nie odbyły się w tym roku uroczystości z udziałem mieszkańców, zostały one przełożone na inny termin.

Na odnowienie cmentarza gmina Łomazy pozyskała środki finansowe z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego na utrzymanie obiektów grobownictwa wojennego w kwocie 2 500 zł.

Źródło: UG Łomazy

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Łomazy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.