Niepodległościowy przegląd w Studziance
Kultura Łomazy

Niepodległościowy przegląd w Studziance

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Studziance uczczono pamięć mieszkańców którzy walczyli o wolność Polsk na meczecisku, aby oddać hołd tym, którzy walczyli przez 123 lata za naszą ojczyznę.

24 listopada 2018 mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się w sobotni wieczór przy pomniku niepodległościowym w Studziance. Przygotowane zostały pochodnie i w blasku ognia zebrani zaśpiewali rotę. W czasie I wojny światowej na terenie Studzianki istniał posterunek niemiecki. We wsi działał także oddział Polskiej Organizacji Wojskowej, w którego skład wchodzili: Stefan Szenejko, Aleksander Sienkiewicz, Władysław Dzirko, Walenty Jarocki, Władysław Deneko, Stanisław Niczyporuk, Piotr Derlukiewicz, Gabriel Głowacki oraz nieznani z imienia: Kamecki, Jaremkiewicz i Szenejko.  Studziański oddział POW podlegał bezpośrednio Komendzie w Białej Podlaskiej. Organizatorem komórki był nauczyciel miejscowej szkoły Aleksander Komarzeniec, zaś komendantem Bogdan Ulatowski z Białej Podlaskiej. Później organizacja ta podlegała komendzie rejonowej w Łomazach.

Jak pisał regionalista Wacław Szudejko: „(…) wieczorem 11 listopada 1918 roku rozbrojono bez wystrzału posterunek niemiecki w pobliskiej Studziance. Peowiacy ze Studzianki po rozbrojeniu posterunku niemieckiego w swej wsi przybyli szybko, już z bronią do Łomaz”.  Ponadto mieszkańcy Studzianki, w tym Tatarzy, walczyli u boku Kościuszki i Napoleona, w powstaniach 1830 i 1863 oraz w I wojnie światowej. Cześć ich pamięci!

Dalsza część uroczystości w miejscowej świetlicy odbyła się z udziałem 5 zespołów z powiatu bialskiego: Studzianczanie” ze Studzianki, „Pohulanka” z Kopytnika, „Macierz” z Ortela Królewskiego„Biesiadnicy” z Żeszczynki, „Luteńka” z Koszoł, „Tęcza” z Dąbrowicy Dużej. Grupy zaprezentowały utwory patriotyczne. Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka oraz mieszkańcy przy wsparciu Urzędu Gminy w Łomazach w ramach zadania zleconego „Podtrzymywanie tradycji”.

Łukasz Węda

Polub nas i obserwuj:
Redakcja
Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna. Cyprian Kamil Norwid
https://bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.