policja biała podlaska

Nie tylko seniorzy padają ofiarami oszustów

Podzielcie się informacją

Wczoraj do bialskiej komendy zgłosiła się mieszkanka miasta, która padła ofiarą oszustów. Przekonana, że rozmawia z pracownikiem banku zatwierdziła wykonaną przez sprawców transakcję. Straciła w ten sposób 3 tysiące złotych. Tego dnia policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie. Tym razem dotyczące oszustwa przy wykorzystaniu komunikatora internetowego. Apelujemy o rozwagę przypominając, że oszuści wykorzystują każdą okazję by pozbawić nas oszczędności.

Wczoraj (26.01) do bialskiej komendy zgłosiła się 28-letnia mieszkanka miasta, która oświadczyła, że została oszukana. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że tego dnia zadzwonił do niej mężczyzna podający się za pracownika banku. Poinformował o kradzieży jej danych osobowych oraz próbie dokonania nieautoryzowanej wypłaty gotówki przy ich użyciu. Po chwili przełączyć miał ja do pracownicy banku, która zajmuje się zabezpieczeniem kont bankowych.

Nieznajoma twierdziła, że zabezpieczyła konto 28-latki, jednak potrzebna będzie do tego autoryzacja tej czynności kodem zabezpieczającym, przesłanym do pokrzywdzonej w postaci kodu blik, który ta zatwierdziła. Gdy jeszcze podczas rozmowy z nieznajomą 28-latka zauważyła ze z jej konta została wypłacona kwota 3 tysięcy złotych rzekoma konsultantka uspokoiła ją, że pieniądze za chwilę wrócą na konto. Dopiero po zakończonej rozmowie pokrzywdzona, w oddziale swojego banku sprawdziła, że padła ofiarą oszustów. Wówczas sprawę zgłosiła organom ścigania.

Tego dnia również policjanci z wisznickiego komisariatu otrzymali informację dotyczącą oszustwa. W tym przypadku pokrzywdzonym okazał się 30-letni mieszkaniec Radomia. Mężczyzna za pomocą komunikatora internetowego otrzymał od swojego znajomego prośbę o wygenerowanie kodu blik w celu opłacenia przesyłki. Pokrzywdzony postąpił zgodnie z instrukcją przekazując kod. Pozwoliło to na wypłacenie z jego konta 1500 złotych. Niestety dopiero wówczas okazało się, że wiadomości, które otrzymał wysłane były przez oszustów którzy przejęli konto znajomego na portalu społecznościowym, a on sam nie kontaktował się ze zgłaszającym z prośbą o pomoc. Teraz sprawców szukają policjanci.

Teraz sprawców szukają mundurowi. Kolejny raz ostrzegamy przed działającymi w sieci oszustami. Apelujemy również o szczególną ostrożność podczas realizacji operacji finansowych.

 

Sprawdź także >>>Ratownicza kronika zdarzeń Straż Pożarna Biała Podlaska<<< i pozostałą >>>Kronika Policyjna Biała Podlaska<<<

Źródło: KMP Biała Podlaska – Policja Biała Podlaska
Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.