Narodowe Czytanie 2019 w Białej Podlaskiej
Kultura Z Białej Podlaskiej Zaproszenia

Narodowe Czytanie 2019 w Białej Podlaskiej

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu, które odbędzie się 7 września 2019 roku o godzinie 14.00 w Parku Radziwiłłowskim. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej.

Już po raz ósmy spotkamy się wspólnie z mieszkańcami naszego miasta i zaprosimy do czytania fragmentu ośmiu Nowel polskich. Reprezentują one różne epoki literackie od romantyzmu po XX– lecie międzywojenne. W specjalnie przygotowanej scenografii przeniesiemy się do dawnych lat, aby poczuć klimat epok.

W tym roku odkryjemy piękno takich nowel jak:
Dobra paniEliza Orzeszkowa;
DymMaria Konopnicka
KatarynkaBolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
OrkaWładysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefan Żeromski
SachemHenryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele samorządu, instytucji kultury, stowarzyszeń i uczelni, służb mundurowych oraz seniorów, artystów, dzieci i młodzież z bialskich szkół.
Wydarzeniu towarzyszyć będą występy artystyczne uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Białej Podlaskiej. Literackie zmagania uświetni występ kataryniarza, będącego jedną z zaplanowanych niespodzianek.
Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymają pamiątkowe pieczęcie odbite na egzemplarzach przyniesionych nowel. W trakcie czytania po Parku Radziwiłłowskim będą przechadzać się dzieci, które wręczą uczestnikom wydarzenia pamiątkowe broszury oraz jabłka. Będzie to niesamowita okazja do tego, by spędzić wspólnie sobotnie popołudnie razem z nami!

Czytaniu towarzyszyć będzie charytatywny kiermasz książek, z którego dochód przekazany zostanie bialskiemu schronisku dla zwierząt.

Organizatorami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna, Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, Muzeum Południowego Podlasia, Społeczna Podstawowa Szkoła im. Henryka Sienkiewicza, Lubelskie Kuratorium Oświaty Delegatura w Białej Podlaskiej.

Narodowe Czytanie 2019 w Białej Podlaskiej

Polub nas i obserwuj:
Redakcja
Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna. Cyprian Kamil Norwid
https://bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.