Most na Krznie - bialski humbug

Most na Krznie – bialski humbug

Podzielcie się informacją

13 kwietnia oficjalnie zaingerowało działalność Stowarzyszenie „Budujemy most”. Całej sprawy nie można potraktować tylko informacyjnie bowiem, jak domniemuję, sprawa ma bardziej grząskie dno niż sama Krzna.
Z powstaniem stowarzyszenia nasunęły mi się dwie tezy. Jedna z przymrożeniem oka a druga wcale. A trzeci punkt to będzie analiza potrzeby budowy mostu.

 Teza z przymrożeniem oka.

Obecny prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk budowę mostu na Krznie ujął w swoich przedwyborczych obietnicach (puzzlach).

Wnosząc po składzie stowarzyszenia:

  • przewodniczący stowarzyszenia Wojciech Sosnowski (naczelnik gabinetu prezydenta miasta Biała Podlaska),
  • Mariusz Michalczuk (miejski radny KO),
  • Franciszek Ostrowski (miejski radny KO),
  • Robert Woźniak (miejski radny KO),
  • Rafał Wlizło (miejski radny KO),
  • Grzegorz Siemakowicz (miejski radny KO),
  • Afaltowski Konrad (prezes „Zieleni”),
  • Witalij Wróbel (kierownik Referatu Podatków i Opłat Lokalnych UM),
  • Katarzyna Pietraszkiewicz (Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych)
  • Justyna Zuzula (jak się wydaje, póki co „cywil”);

można odnieść wrażenie, że nawet środowisko prezydenta w tej sprawie daje mu wotum nieufności. Zarządzając całym aparatem partyjnym i urzędniczym w mieście nie móc wybudować czegoś? Powstanie stowarzyszenia prezydent powinien potraktować, co najmniej, jako afront jeśli nie coś więcej. Bunt?

Bez przymrużenia oka.

Drugi nasuwający się wniosek jest już poważniejszy. Powstanie stowarzyszenia to wstęp do kampanii wyborczej.

Członkowie stowarzyszenia to politycy lub sympatycy jednej opcji politycznej. Gdy pytałem radnych pozostałych klubów w miejskiej radzie miasta to nawet nie wiedzieli, że istnieje takie stowarzyszenie. Stąd logiczny wniosek, że nie jest to stowarzyszenie ponad podziałami, które naprawdę chce coś zbudować. Jest to polityczna ustawka.

Prezydent jak i akolici dobrze wiedzą, że niczego nie wybudują.

Powstanie stowarzyszenia ma tak naprawdę na celu budowanie narracji, że prezydent i radni z KO chcieli zbudować most, ale wszyscy dookoła są źli i im nie dali tego zrealizować. Opozycja w radzie miasta (Biała Samorządowa i Zjednoczona Prawica) , że nie dali kasy. Oberwie się także rządowi, a jakże. Za co? Za to, że nie dali kasy.

Wyobraźcie sobie, że obecny prezydent Białej Podlaskiej, nasz polityczny geniusz, już pewnie w 2017 lub 18 roku, obiecując budowę mostu wiedział, że ponownie wybory parlamentarne wygra PiS i że powstanie „polski ład” i że można będzie się zwracać do rządu po kasę w ramach tego programu. Bo jakże inaczej można potraktować petycję stowarzyszenia do Morawieckiego (Prezes Rady Ministrów) w sprawie budowy mostu?

Jeżeli coś się obiecywało to trzeba było to mieć zaplanowane a w szczególności finansowanie.

Powtórzę jeszcze raz: powstanie stowarzyszenia ma budować narrację, że wszyscy dookoła blokują „rozwój” Białej na złość Koalicji Obywatelskiej.

Obecnie już tak się dzieje w przypadku próby wyprzedaży miejskich działek gdzie BS i ZP nie pozwala wyprzedać ostatnich „sreber rodowych” w postaci działek, które w przyszłości mogą posłużyć miastu np. na posadowienie spalarni. Natomiast Platforma buduje narrację o „blokowaniu rozwoju miasta”.

Czy most na Krznie jest potrzebny?

Na tak postawione pytanie odpowiedź jest prosta: tak.

Ale.

Każda dodatkowa przeprawa przez rzekę na pewno poprawia komunikację. Jednak pozostaje kwestia priorytetów. Czy w most w takiej formule jak proponowana jest teraz Artyleryjska-Koncertowa  ma sens?

Otóż nie.

Jeszcze do niedawna miało to sens. W czasie, gdy tunel na Lubelskiej miał mieć wylot w Daleką a dalej właśnie na most miało to sens. W poprzedniej kadencji, gdy obecny prezydent był wiceprezydentem podjęto decyzję o „wpuszczeniu” tunelu w Witoroską. Skoro prezydent planował budowę mostu dlaczego nie protestował?  Nie argumentował? Gdzie byli radni poprzedniej i obecnej kadencji?

Wybudowanie mostu w chwili obecnej niczego nie zmieni. Być może przeniesie cześć korków z ul. Zamkowej na ul. Koncertową.

Czy mieszkańcy Koncertowej i okolic zdają sobie z tego sprawę?

 

Felieton stanowi osobiste spojrzenie autora i nie musi być stanowiskiem Redakcji.

Bialski Portal Informacyjny – informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.