Z Białej Podlaskiej Zaproszenia

Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk – otwarcie wystawy

Dnia 16 września  2019 r. o godzinie 17.00 w Oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej im. S. Konopki przy ul. Brzeskiej 1 (I piętro) w Białej Podlaskiej odbędzie się otwarcie wystawy Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk oraz spotkanie z dr. n. med. Jerzym Paluszkiewiczem, specjalistą anestezjologiem, który przedstawi temat: I Ty możesz podarować komuś życie. Spotkanie jest wpisane w cykl Z lekarzami po godzinach.

Wystawa Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk została zrealizowana z inicjatywy i inspiracji Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego pod kierunkiem dr. n. przyr. Wojciecha Giermaziaka Dyrektora Głównej Biblioteki Lekarskiej. Prezydent Andrzej Duda uczestniczący w otwarciu wystawy w Senacie RP, w 10. rocznicę śmierci Zbigniewa Religi, powiedział: Profesor Zbigniew Religa był wielkim wielbicielem człowieka i wielkim wielbicielem życia, w tym znaczeniu, żeby ono trwało jak najdłużej, wbrew wszystkim przeciwnościom losu. To było jego wielkie wyzwanie i wielkie powołanie, któremu, myślę, cały się poświęcił.

Zbigniew Religa (1938-2009) – kardiochirurg; w 1985 r. przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Twórca polskiej zastawki biologicznej i prototypu sztucznego serca. Poseł VI kadencji Sejmu oraz senator III i V kadencji. W latach 2005–2007 sprawował funkcję ministra zdrowia. Autor lub współautor ponad 160 prac naukowych, ponad 100 prelekcji oraz 3 książek i 2 wywiadów rzek. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Orderem Orła Białego, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski czy Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu spotkań Z lekarzami po godzinach, który jest realizowany w Oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej im. S. Konopki i oprócz spotkań z lekarzami, którzy oprócz tematyki stricte medycznej będą mogli opowiedzieć o swoich pasjach i zainteresowaniach i o łączeniu ich z pięknym powołaniem zawodowym.

Wstęp wolny.

Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk - otwarcie wystawy

 

Polub nas i obserwuj:
Redakcja
Kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna. Cyprian Kamil Norwid
https://bialskieforum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.