straż miejska międzyrzec podlaski

Międzyrzec Podlaski likwiduje Straż Miejską

Idźcie i siejcie ;)

Władze samorządowe Międzyrzeca Podlaskiego uczyniły pierwszy krok w kierunku zlikwidowania Straży Miejskiej. Na XIX Sesji Rady Miasta w dniu 30 kwietnia 2020 podjęta jednogłośnie została uchwała w sprawie: zasięgnięcia opinii Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie o zamiarze rozwiązania Straży Miejskiej w Międzyrzecu Podlaskim.

Władze samorządowe Międzyrzeca Podlaskiego, w tym Burmistrz Miasta Zbigniew Kot uważają likwidację Straży Miejskiej za uzasadnione:

Niestabilna sytuacja kadrowa na przestrzeni ostatnich lat, tj. wielokrotne zmiany stanu etatowego tej jednostki (zwalnianie się strażników i konieczność zatrudniania nowych funkcjonariuszy oraz ich długookresowych szkoleń), a także bardzo sporadyczne partole popołudniowe i wieczorne i praktycznie nieistniejące patrole piesze i rowerowe oraz minimalna współpraca Straży Miejskiej z Policją, były powodem tej decyzji.

Zgodnie z przepisami ustawy o strażach gminnych Straż Miejska powinna wykonywać zadania z zakresu porządku publicznego i aktów prawa miejscowego, zwłaszcza w okresach kryzysów, kiedy to bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem. Po wprowadzeniu w Polce stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie ogłoszeniu stanu epidemii straż w bardzo ograniczonym stopniu wykonywała swoje zadania. Wystąpiła wysoka absencja strażników w pracy, co dotąd się nie zdarzało.

Zwrócić należy również uwagę, że nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zniesiono część zadań związanych z gospodarowaniem odpadami, które wcześniej realizowali strażnicy, a które przejęły inne komórki organizacyjne urzędu. Zadanie to było jednym z kluczowych, które wykonywała straż miejska.

W przypadku rozwiązania Straży Miejskiej zadania z zakresu ochrony porządku publicznego na terenie miasta przejmuje Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej i podległy jej Komisariat Policji w Międzyrzecu Podlaskim.

Kwestie finansowe są drugorzędne, istotne są zadania w zakresie porządku i bezpieczeństwa publicznego do których Straż Miejska została powołana,  jednak nie da się ukryć, że wydatki związane z obsługą i utrzymaniem jednostki rosły na przestrzeni lat. W  2014 r. wynosiły 228 692,63 zł,  a w 2019 r. – 343 627,55 zł.”

Obecnie międzyrzecka Straż Miejska zatrudnia 6 osób.

Także opinia międzyrzeckich radnych jest jednoznaczna. Podczas czwartkowego głosowania jednogłośnie podjęli uchwałę o zasięgnięciu opinii Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie ws. likwidacji jednostki. Zasięgniecie opinii jest ustawowym obowiązkiem i jest konieczne, by umożliwić realizację planowego rozwiązania Straży Miejskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Rozwiązanie to może nastąpić na podstawie odrębnej uchwały w tej sprawie, podjętej nie wcześniej niż po otrzymaniu wnioskowanej opinii, a w przypadku jej nieotrzymania nie wcześniej, niż po upływie 14 dni od dnia przedstawienia wniosku o jej wyrażenie a także w przypadku nieotrzymania opinii, rada gminy może rozwiązać straż po upływie 14 dni od dnia przedstawienia wniosku o wydanie opinii.

A w Białej Podlaskiej?

W naszym regionie straż miejska funkcjonuje jeszcze w Białej Podlaskiej. Zapewne niektórzy pamiętają, że pod hasłami likwidacji straży miejskiej można zbić kapitał, polityczny. Ale wróćmy do współczesności.

W Białej Podlaskiej może też być coś na rzeczy. Z racji, że organ prasowy bialskiego ratusza nie funkcjonuje, postanowiłem zasięgnąć opinii we wszystkich klubach bialskiej rady miasta. W tym celu 30 kwietnia wysłałem pytania do wszystkich przewodniczących klubów: Roberta Woźniaka, Dariusza Litwiniuka i Bogusława Broniewicza. Wszyscy jak jeden mąż milczą do tej pory. Pozwala to na spekulacje, że jednak odbywają się jakieś tajne konsultacje w tej sprawie.

Foto archiwum.

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje i wydarzenia Międzyrzec Podlaski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.