Lubelska Służba Celno-Skarbowa przekazała kolekcję eksponatów Muzeum Południowego Podlasia

Lubelska Służba Celno-Skarbowa przekazała kolekcję eksponatów Muzeum Południowego Podlasia

Dzisiaj (29.01) Lubelska Służba Celno-Skarbowa przekazała eksponaty o charakterze muzealnym i zabytkowym do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Grzegorz Matuszak w asyście Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej kom. Waldemara Chomicza i funkcjonariuszy KAS na ręce Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka i Dyrektor Muzeum Południowego Podlasia Violetty Jarząbkowskiej przekazał eksponaty o charakterze muzealnym i zabytkowym do zbiorów bialskiego muzeum.

W ramach kolekcji przekazanej muzeum znalazło się:

 • 134 medale, w tym 5 z legitymacjami,
 • 65 monet,
 • 1 torba skórzana (mapnik) z okresu II wojny światowej,
 • 2 ikony,
 • niemiecki pojemnik na maskę przeciwgazową,
 • 2 niemieckie pojemniki do przenoszenia pocisków,
 • 6 analogowych aparatów fotograficznych.

“Oddajmy głos” Krajowej Administracji Skarbowej w temacie przekazanych przedmiotów.

 • Do zatrzymania medali, legitymacji oraz torby skórzanej doszło w 2016 r. Towary zostały zatrzymane na przejściach granicznych z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem, w związku z próbami przemytu na teren Unii Europejskiej. Zatrzymane medale i odznaki okolicznościowe pochodzą m.in. z okresu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wśród nich znajdują się głównie odznaczenia wojenne, m.in. „Za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej”, „Za Obronę Sowieckiego Koła Podbiegunowego”, „Za Zwycięstwo nad Japonią ZSRR”, „Za Zajęcie Berlina” i in.

Wśród przekazywanych medali znajdują się też polskie medale z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

 • Monety zostały zatrzymane w 2016 r. na przejściu granicznym w Dorohusku. Obywatel Ukrainy, mimo że miał taki obowiązek, nie zgłosił kolekcji do kontroli celnej. W skład kolekcji wchodzą srebrne i miedziane numizmaty. Są to m.in. monety bite w carskiej Rosji, cesarstwie austrowęgierskim i przedwojennej Polsce. Większość datowana jest na okres
  od XVIII do początków XX w. Najstarsze pochodzą nawet z XVI w. Wśród przekazywanych monet są m.in.: denar z 1570 r., grosz z 1535 r., heller z 1712 r., rubel
  z 1798 r., korona z 1893 r., kopiejka z 1859 r. i in.
 • Ikony ujawniono w 2016 r. na przejściu granicznym w Hrebennem. Obie ikony zostały wykonane ok. 1900 r. i zachowały się w bardzo dobrym stanie. Jedna z ikon jest malowidłem pisanym na drewnie, przedstawiającym Matkę Bożą Orantkę. Druga to ikona
  z okładziną srebrną z wizerunkiem Matki Bożej Kazańskiej.
 • Niemieckie metalowe pojemniki – na maskę przeciwgazową oraz do przenoszenia pocisków do niemieckiej armaty polowej – próbowano nielegalnie wwieźć do Unii Europejskiej w 2017 r. przez przejście graniczne w Dorohusku. Pojemniki pochodzą z okresu II wojny światowej i są oryginalnymi elementami wyposażenia armii niemieckiej. Jeden z nich jest mocno skorodowany, dwa pozostałe zachowane są w dość dobrym stanie.
 • Analogowe aparaty fotograficzne oznaczone są symboliką faszystowską oraz znakami towarowymi firmy E.Leitz Wetzlar. Zatrzymano je w 2017 r. na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku.
 • W stosunku do wszystkich zatrzymanych przez funkcjonariuszy KAS towarów Sądy Rejonowe w Chełmie oraz Tomaszowie Lubelskim orzekły przepadek na rzecz skarbu państwa.
 • Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej zdecydował, że biorąc pod uwagę m.in. czas powstania i wartości artystyczne, wszystkie zatrzymane przedmioty posiadają cechy zabytków i mogą stanowić uzupełnienie kolekcji muzealnych. Jednocześnie urząd wskazał Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej jako jednostkę, do której powinny trafić.

Zatrzymywane przez funkcjonariuszy KAS obiekty stanowiące zabytki (w rozumieniu przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami) przekazywane są nieodpłatnie państwowym lub samorządowym instytucjom kultury. Do wydania opinii czy dany przedmiot jest zabytkiem oraz do wskazania instytucji, której może być on przekazany, właściwy jest wojewódzki konserwator zabytków, a w przypadku materiałów bibliotecznych – dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Na przestrzeni ostatnich lat do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej przekazano m.in.:

 • maj 2016 r. – 18 ikon i obraz olejny przedstawiający Tadeusza Kościuszkę,
 • grudzień 2014 r. – dwie pochodzące z przełomu XIX i XX wieku ikony,
 • czerwiec 2013 r. – trzy ołtarzyki podróżne, metalową szkatułkę w kształcie krzesła oraz dwie oprawki na zdjęcia,
 • w 2006 r. o ponad 700 eksponatów pochodzących z przemytu wzbogaciły się zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie. Były to m.in.: ołtarzyki podróżne, ikony, krzyże – większość z XIX i pocz. XX w., także przedmioty użytkowe – m.in. wyroby ze srebra (torebki, papierośnice, kielichy, patery, cukiernice, łyżeczki), monety – m.in. pochodzące
  z czasów Cesarstwa Rzymskiego oraz polskie grosze z czasów Zygmunta III Wazy, grot scytyjski z przełomu III/IV w., pierścień pieczętny z II/III w. i in. Znaczną część tego daru warszawskie Muzeum Narodowe ofiarowało później dla Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

 

 

Polub nas i obserwuj:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.