oddział celny w białej podlaskiej

Lubelska KAS zlikwidowała kanał przerzutowy papierosów z Ukrainy

Podzielcie się informacją

Od blisko roku trwało rozpracowywanie grupy przestępczej, która zajmowała się przerzutem papierosów z Ukrainy do Wielkiej Brytanii. Nad sprawą pracowali funkcjonariusze KAS z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej (LUCS). Zatrzymano głównego organizatora przestępczego procederu. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Funkcjonariusze lubelskiej KAS od 2020 r. rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą, która za pośrednictwem firm kurierskich organizowała przemyty papierosów z Ukrainy, przez Polskę, do Wielkiej Brytanii. Funkcjonariuszom udało się ustalić głównego organizatora, który jednocześnie finansował przestępczy proceder. Okazał się nim obywatel Wielkiej Brytanii pochodzenia irackiego.

W trakcie czynności operacyjnych ustalono, że pod koniec kwietnia 2021 r. mężczyzna przyjedzie do Polski, by organizować kolejny przemyt. W  Oddziale Celnym w Hrebennem czekali już na niego funkcjonariusze Działu Operacyjno-Rozpoznawczego Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. Obywatel Wielkiej Brytanii został zatrzymany. Podejrzewany jest o organizację przemytu hurtowych ilości papierosów. Z ustaleń śledczych wynika, że nielegalny towar docelowo trafiał na rynek brytyjski. Gdyby papierosy nielegalnie sprzedano w Polsce, uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosłyby blisko 1 mln złotych.

Sąd Rejonowy w Lublinie przychylił się do wniosku Naczelnika LUCS, podtrzymanego przez  prokuratora, i zastosował wobec organizatora przemytu 2-miesięczny areszt. Na poczet przyszłych należności zajęto należący do mężczyzny samochód osobowy marki Mercedes S400 o wartości około 400 tys. złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.Funkcjonariusze lubelskiej KAS prowadzą ścisłą współpracę ze służbami celnymi Wielkiej Brytanii. Okazało się, że służby brytyjskie od kilku lat rozpracowywały tę grupę przestępczą na terenie Wysp Brytyjskich.
Nie udało im się jednak zatrzymać głównych organizatorów przemytów.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Sprawdź także >>>Ratownicza kronika zdarzeń Straż Pożarna Biała Podlaska<<< i pozostałą >>>Kronika Policyjna Biała Podlaska<<<Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.