Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim

Klasa o profilu celno-skarbowym w Janowie Podlaskim

Idźcie i siejcie ;)

Pilotażowy projekt lubelskiej IAS – klasa o profilu celno-skarbowym w ZS w Janowie Podlaskim. Od nowego roku szkolnego 2020/2021 w Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim będzie funkcjonowała klasa o profilu „celno-skarbowym”.

15 czerwca w siedzibie Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej odbyło się podpisanie umowy pomiędzy dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Lublinie – Arturem Krukowskim a dyrektorem Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim – Jarosławem Dubiszem.

To pilotażowy projekt Izby Administracji Skarbowej w Lublinie i Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim. Pierwszy tego typu w województwie, realizowany na mocy podpisanego pomiędzy dyrektorami jednostek porozumienia o współpracy.

Pomysł lubelskiej KAS na utworzenie w wybranych szkołach woj. lubelskiego klas celno-skarbowych był wyjściem naprzeciw oczekiwaniom środowisk szkolnych. Celem projektu jest zainteresowanie młodych ludzi – stojących przed wyborem kierunku kształcenia – służbą dla państwa w strukturach mundurowych oraz umożliwienie im nabycia nowych uprawnień i kwalifikacji. Projekt ma na celu także kształtowanie pozytywnego wizerunku Służby Celno-Skarbowej.

Zajęcia prowadzone będą na zasadzie eksperymentu pedagogicznego. W programie nauczania, poza przedmiotami ogólnymi, będą 2 godziny zajęć nadobowiązkowych tygodniowo z zakresu tematyki celno-skarbowej. Zajęcia zakończone będą stopniem
na świadectwie.

Zakres tematyczny prowadzonych zajęć będzie obejmował takie obszary jak:

  • organizacja, rola i zadania Krajowej Administracji Skarbowej/Służby Celno-Skarbowej,
  • przepisy regulujące funkcjonowanie KAS,
  • ceremoniał KAS, zajęcia z musztry,
  • kultura organizacji i etyka zawodowa.

Po roku funkcjonowania projekt zostanie poddany pierwszej ewaluacji i ocenie. Pozwoli to podjąć decyzję co do kontynuacji i rozszerzenia kształcenia na inne placówki szkolne.

Poza teorią w szkole uczniowie będą też wizytowali jednostki Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego, w tym przejścia graniczne, by móc zweryfikować swoje oczekiwania co do przyszłej drogi zawodowej.

W Zespole Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim funkcjonują już klasy mundurowe, tj. straż graniczna, policja i służba więzienna.

 

Źródło: Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje i wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.