Kierowca korzystał z jednej wykresówki przez 5 miesięcy

Kierowca korzystał z jednej wykresówki przez 5 miesięcy

Idźcie i siejcie ;)

Kierowca, zamiast codziennej wymiany wykresówki korzystał z jednej przez … 5 miesięcy – to wynik przypadkowej kontroli pojazdu, który zamiast odpadów przewoził węgiel. Ta niecodzienna kontrola zdziwiła samych inspektorów.

W ubiegły piątek, na drodze krajowej nr 2 w m. Woroniec, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie powadzili działania kontrolne ukierunkowane na transport odpadów. Około godziny 9:20 zatrzymano samochód ciężarowy z widocznym oznakowaniem świadczącym o tym, że przewożone są właśnie odpady (czarna litera A na białym tle). Już po wstępnej analizie dokumentów okazało się, że jeden z bialskich przedsiębiorców przewoził węgiel kamienny w workach, który przecież nie jest odpadem. Ale to nie jedyne zaskoczenie.

Kontrola tachografu zainstalowanego w pojeździe wykazała, że wprawdzie kierowca używał wykresówki, ale jednej i tej samej od 30 lipca 2020 r. czyli blisko od pięciu miesięcy !!! Należy dodać, że wykresówka przeznaczona jest jedynie na 24 kolejne godziny zapisu, a zaniechanie obowiązku jej regularnej wymiany powoduje, że wykresy dokonane przez tachograf zachodzą na siebie, stają się nieczytelne i tracą jakąkolwiek wartość dowodową.

W związku z tym stwierdzono, że kierowca niewłaściwie obsługiwał zainstalowany w pojeździe tachograf, co w praktyce skutkowało nierejestrowaniem czasu pracy.

Wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną w kwocie 5.000 zł a na kierowcę nałożono mandat karny w kwocie 2.000 złotych. Tak rażące naruszenie może także spowodować cofnięcie przedsiębiorcy uprawnień transportowych.

Podsumowując, trudno uwierzyć, że po 19 latach upowszechniania na terenie Polski regulacji związanych z czasem pracy i obsługą tachografów, potrafią się jeszcze zdarzyć takie przypadki. Tym bardziej zastanawia, że podmiot ten posiadał wszelkie uprawnienia transportowe potwierdzające spełnienie wymagań formalnych i organizacyjnych, by świadczyć usługi transportowe na terenie całej Polski.

Sprawdź także >>>Ratownicza kronika zdarzeń Straż Pożarna Biała Podlaska<<< i pozostałą >>>Kronika Policyjna Biała Podlaska<<<

Źródło: ITD
Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.