Do impulsatora przy skrzyni biegów przyłożył namagnesowaną stal

Do impulsatora przy skrzyni biegów przyłożył namagnesowaną stal

Podzielcie się informacją

Nawet 12.000 złotych kary pieniężnej grozi przewoźnikowi, którego kierowca manipulował wskazaniami tachografu. Dodatkowo, kierowca może trafić do więzienia. Taka manipulacja, to również ingerencja w prawidłowość funkcjonowania licznika drogi, która zagrożona jest karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

W sobotę, około godziny 9:00 (18 bm.), w Małaszewiczach DK 2 (pow. bialski), inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie zatrzymali ciągnik z naczepą kontenerową. Po analizie danych zapisanych w tachografie stwierdzono, że kierowca nie rejestrował swojej pracy i przebiegu pojazdu. Aby tego dokonać do impulsatora przy skrzyni biegów przyłożył namagnesowaną stal. Od godziny 22:22 w piątek (17 bm.) do momentu zatrzymania tachograf rejestrował odpoczynek pomimo, iż pojazd poruszał się. W tym czasie kierowca przejechał min. 20 km, z miejscowości Horbów do miejscowości Małaszewicze.

Teraz konsekwencje będą poważne. Wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne, które będzie zakończone nałożeniem kary pieniężnej. W tym wypadku kara zbliży się do kary maksymalnej tj. 12.000 złotych. A to nie jedyne konsekwencje. Przedsiębiorca dodatkowo może stracić uprawnienie do wykonywania transportu drogowego.

Na miejsce kontroli wezwano funkcjonariuszy Policji, którzy będą prowadzić sprawę karną w związku z ingerencją przez kierowcę w prawidłowość pracy licznika przebiegu pojazdu, za co grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Tak nieodpowiedzialne zachowanie, oprócz aspektu naruszania norm bezpieczeństwa w transporcie, to również przejaw nieuczciwej konkurencji, szczególnie wobec przewoźników, którzy przykładają należytą wagę do obowiązujących w transporcie norm prawnych.

W tym miejscu należy dodać, że już od 1 stycznia 2022 r., w związku z nowelizacją przepisów, za takie naruszenie kierowca poniesie dodatkowa karę – na 3 miesiące zostanie mu zatrzymane prawo jazdy, a gdy złamie zakaz prowadzenia to otrzyma kolejny, tym razem na 6 miesięcy. 

Sprawdź także >>>Ratownicza kronika zdarzeń Straż Pożarna Biała Podlaska<<< i pozostałą >>>Kronika Policyjna Biała Podlaska<<<

Źródło: ITD
Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia Terespol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.