Cysterna z olejem napędowym zjechała z drogi

Cysterna z olejem napędowym zjechała z drogi

Podzielcie się informacją

W dniu 12.01.2022r. około godziny 13:45 w miejscowości Kobylany na prostym odcinku drogi kierujący ciągnikiem siodłowym MAN z naczepą cysterna paliwowa, zjechał na pobocze doprowadzając do przechylenia zestawu na prawy bok. Znajdował się poza pasem drogowym. Kierujący pojazdem nie wymagał pomocy medycznej. Wprowadzono ruch wahadłowy. Samochód ciężarowy cysterna przewoził około 30000 litrów oleju napędowego. Na miejsce akcji zadysponowano z firmy cysternę zastępczą do przepompowania paliwa.

Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, stabilizacji naczepy z wykorzystaniem podpór stabilizacyjnych. W wyniku zdarzenia doszło do rozszczelnienia zbiornika paliwa w ciągniku siodłowym i wycieku około 30 litrów oleju napędowego w naturalne zagłębienie terenu. W rozszczelnionym zbiorniku paliwa ciągnika siodłowego znajdowało się około 500 litrów oleju napędowego, które przepompowano z wykorzystaniem pompy paliwowej do beczek metalowych. Na miejsce zdarzenia przybył zastęp z JRG Biała Podlaska, który zastosował dodatkowe zabezpieczenie samochodu ciężarowego cysterny podporami stabilizacyjnymi.  Następnie w porozumieniu z Policją zorganizowano objazd wyłączając z ruchu odcinek drogi Kobylany – Polatycze. Oświetlono teren prowadzonych działań. Następnie przystąpiono do przepompowania oleju napędowego do cysterny zastępczej z wykorzystaniem pompy znajdującej się na wyposażeniu autocysterny.

Po przepompowaniu paliwa pojazd został odholowany na utwardzony teren z wykorzystaniem GBM z OSP Terespol. Zakończono działania ratownicze przekazując miejsce zdarzenia użytkownikowi pojazdu, który zobowiązał się uporządkować teren.

Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było niezachowanie zasad bezpieczeństwa środków transportu w ruchu drogowym.

W działaniach udział brały: 3 zastępy z JRG Małaszewicze, 1 zastęp z JRG Biała Podlaska, 2 zastępy OSP KSRG Terespol.

Źródło: KMPSP Biała Podlaska
Bialski Portal Informacyjny – informacje i wydarzenia Terespol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.