odsłonięcie muralu orzechówek

„Chcemy dać pozytywny przykład dla młodych ludzi” – odsłonięcie muralu upamiętniającego 100-lecie Niepodległości

Podzielcie się informacją

„Rejtan”, „Powstanie Styczniowe”,” Bitwa Warszawska”, „V Wileńska Brygada AK” oraz cytat z ks. Jerzego Popiełuszki to tematy muralu stworzonego z inicjatywy mieszkańców „Osiedla Młodych”, chyba bardziej znanego jako „Orzechówek”, dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W sobotę (14.07) odbyło się odsłonięcie muralu. Oczywiście uroczyste. Ta całkowicie oddolna inicjatywa zgromadziła dziesiątki osób, głównie młodzieży ale nie zabrakło dzieci i jak nieco starszej młodzieży. Uroczystość uświetniło wykonanie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej „Mazurka Dąbrowskiego” a także robiąca wrażenie oprawa pirotechniczna.

Nawet najlepsza inicjatywa nie zrobi się sama. Potrzeba liderów, którzy pociągną wózek, zmotywują. Sprawcą całego zamieszania jest trio w składzie: Jakub Radomiński, Piotr Marczuk oraz Marcin Dudziński. Pomysł i realizacja przedsięwzięcia przełamuje stereotyp jakoby na osiedlach dominowali chuligani, kibole etc. „Dążymy do zjednoczenia społeczeństwa, aby nie byli dla siebie obojętni. Zachęcamy młodych ludzi do rozmów z nami do spotkań, do przekazywania własnych pomysłów. Chcemy dać pozytywny przykład dla młodych ludzi.” – mówi Jakub. Mural łączy przyjemne z pożytecznym. Pożytkuje wysiłek w szczytnym celu, upiększa okolicę a jednocześnie niesie przekaz, przekaz historyczny ale jakże aktualny – „Jest to cały przekrój historii Polski od utraty niepodległości, po jej odzyskanie oraz walki o jej utrzymanie.” – dodaje Piotr.

Panowie uchylają także rąbka tajemnicy o planach na przyszły rok. Otóż zamierzają zorganizować „dzień sąsiada”, które będzie spotkaniem integracyjnym nie tylko dla mieszkańców osiedla ale też całego miasta. Planują także namalować ostatnią cześć muralu. Co to będzie? Tego już nie zdradzili.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.