policja biała podlaska

Była przekonana, że pomaga koledze

Idźcie i siejcie ;)

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy włamując się na konta założone na portalach społecznościowych wysyłają wiadomości z prośbą o pożyczkę. Niestety ich adresaci kierowani chęcią pomocy przekazują gotówkę na wskazane konto. Taka sytuacja spotkała 25-latkę z Terespola, która uwierzyła, że wysyła pieniądze koledze ze studiów.

Policjanci z komisariatu w Terespolu otrzymali zgłoszenie o oszustwie na szkodę 25-letniej mieszkanki miasta. Kobieta oświadczyła, że posiada konto założone na portalu społecznościowym. Za pomocą powiązanego z nim komunikatora otrzymała wiadomość od swojego znajomego z czasów studiów. Właściciel profilu prosił o pożyczenie ponad 300 zł. Twierdził, że zaciągnięty dług odda za kilka dni. 25-latka uwierzyła w informacje zawarte w wiadomości i wykonała przelew na wskazane konto bankowe. Była przekonana, że pomaga w ten sposób koledze.

Dopiero po dokonaniu przelewu zauważyła drugi profil założony na nazwisko znajomego. Wówczas kontaktowała się z nim telefonicznie i dowiedziała się, że nieznany sprawca włamał się na jego koto wysyłając wiadomość z prośbą o pożyczkę do jego znajomych. Okazało się wówczas, że nie tylko ona padła ofiarą oszusta. Teraz sprawcy poszukują terespolscy funkcjonariusze.

Policjanci apelują o rozwagę przy obsłudze płatności internetowych, szczególnie nieautoryzowanych lub za pomocą kodów do kont internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą czy członka rodziny. Pilnujmy też swoich haseł dostępowych i zmieniajmy je co jakiś czas. Pamiętajmy również o każdorazowym wylogowaniu się z aplikacji po zakończeniu użytkowania.

Źródło: KMP Biała Podlaska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.