Bielany w gminie Łomazy. Historia mojej rodzinnej miejscowości

Podzielcie się informacją

23 września br. w świetlicy wsi Bielany, w gminie Łomazy, Zenon Stanilewicz zaprezentował własną publikację „Bielany w gminie Łomazy. Historia mojej rodzinnej miejscowości.”

Spotkanie otworzyli wójt gminy Łomazy Jerzy Czyżewski oraz sołtys wsi Bielany Małgorzata Juszczak. Na spotkanie przybyli licznie mieszkańcy Bielan.

Autor książki,  Zenon Stanilewicz, urodził się 1 kwietnia 1943 roku na kolonii Ostrówek, dzisiejsze Bielany, ukończył Szkołę Podstawową w Łomazach, technikum Mechanizacji Rolnictwa we Wrocławiu oraz Politechnikę Poznańską. Przez wiele lat pracował jako dyrektor ds. technicznych, szef produkcji oraz główny inżynier. Na spotkaniu omówił niektóre informacje opisane w swojej pracy oraz chętnie odpowiadał na zadawane pytania mieszkańców. Swoją wiedzę czerpał z literatury regionalnej, zbiorów archiwalnych, dokumentów mieszkańców i przekazów rodzinnych. Dotarł jednocześnie do ponad połowy domostw we wsi Bielany i wielu mieszkańców Łomaz i okolic. Jak napisał autor „Pamięć ludzka jest krótka i zawodna, a przecież tyle zdarzeń z mijającego życia zasługuje na utrwalenie. Budynki znikają, ludzie odchodzą, a książki trwają w czasie teraźniejszym i przyszłym”. Prywatnie prowadził pasiekę odziedziczoną po ojcu na Bielanach. Czas wolny poświęca na poznawanie historii miejscowości Bielany i Podlasia.

Książka ukazała się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Gminy Łomazy oraz Kółka Rolniczego wsi Bielany.

Obecni na spotkaniu otrzymali książkę nieodpłatnie, niektórzy z dedykacją. Istnieje możliwość także zakupu publikacji, zapisy u pani sołtys Małgorzaty Juszczak.

Książka będzie również dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łomazach.

UG Łomazy

Bialski Portal Informacyjny  –  informacje wydarzenia kultura Łomazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.