Bialskie zuchy na biwaku „Indiańska Wioska”

Bialskie zuchy na biwaku „Indiańska Wioska”

Idźcie i siejcie ;)

Mimo stanu epidemii, w wakacje – jeśli tylko ma się chęci – można zorganizować zuchową przygodę. Udowodnili to instruktorzy ZHP. W dn. 15 – 17 lipca 2020 r. w stanicy w Starosielu (gmina Dubienka, pow. chełmski), znajdującej się nad Bugiem, w otulinie Strzeleckiego Parku Krajobrazowego, przygotowali biwak „Indiańska Wioska”.

23. Bialska Gromada Zuchowa „Bystre Asy” z II Szczepu Harcerskiego „Genus” spotkała się w środku pięknego lasu z przyjaciółmi z Adamowa i Łukowa, aby zrealizować ciekawy program. Opierał się on o zdobywanie zespołowych sprawności Indianina i podróżnika śladami dawnych cywilizacji. Uczestnicy poznawali więc zwyczaje, stroje, znaki rdzennych mieszkańców Ameryki, biorąc udział w licznych zabawach. Odwiedziły również podziemia kredowe w Chełmie, Wioskę Gotów w Masłomęczu koło Hrubieszowa oraz Dubienkę. Wizytę złożyli im przedstawiciele policji, straży pożarnej, inspekcji sanitarnej i kuratorium oświaty z Chełma, przekazując wiedzę na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji, również zagrożeń związanych z epidemią.

Nad organizacją biwaku „Indiańska Wioska” czuwało liczne grono wolontariuszy, a wśród nich drużynowe zuchowe z II Szczepu Harcerskiego „Genus” z Białej Podlaskiej: Michalina Barabaniec i pwd. Anna Daniłko.  II Szczep Harcerski „Genus”, kierowany przez phm. Martę Pomorską, realizuje zadanie z zakresu turystyki i krajoznawstwa – „Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać – turystycznym szlakiem do harcerstwa”. W najbliższym czasie planowany jest obóz pod namiotami w Górach Stołowych.

Za sprawą biwaku zuchy miały szansę odejść od komputera i zdobyczy cywilizacji oraz odpocząć na łonie przyrody, żyjąc niczym Indianie…

Komendant Hufca ZHP Łuków – Michał Mojski

Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków samorządowych.  Ze środków miasta Biała Podlaska przeznaczona została kwota 9000 zł na realizację  zadania nt. „Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać – turystycznym szlakiem do harcerstwa“. Środki zostały przyznane w ramach udzielania dotacji podmiotom działającym w sferze pożytku publicznego na wspieranie realizacji zadań w zakresie kultury, kultury fizycznej oraz turystyki i krajoznawstwa w 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.