Biała Podlaska otrzyma blisko 11 mln zł z Fundusz Inwestycji Samorządowych

Biała Podlaska otrzyma blisko 11 mln zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych

Idźcie i siejcie ;)

6 mld zł tyle wynosi tarcza inwestycyjna dla samorządów. Biała Podlaska otrzyma blisko 11 mln zł a wszystkie samorządy w naszym regionie 45 298 544 zł.

Dzisiaj podczas konferencji prasowej poseł Dariusz Stefaniuk przekazał tę szczęśliwą wiadomość reprezentantom bialskiego samorządu. W spotkaniu udział wzięli:

  • Janusz Skólimowski – wicestarosta powiatu bialskiego
  • Jacek Danieluk – burmistrz Terespola
  • Romuald Murawski – wójt Gminy Konstantynów
  • Jacek Szewczuk – wójt Gminy Rokitno
  • Mariusz Zańko – sekretarz Gminy Kodeń.

Biała Podlaska otrzyma blisko 11 mln zł z Fundusz Inwestycji Samorządowych

Co to jest Fundusz Inwestycji Samorządowych?

Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast. Ich wartość wynosi od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich).  W sytuacji gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji to Tarcza dla samorządów.

Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu trafi do gmin wiejskich i  miejsko‑wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów.

Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19.  Wsparcie jest bezzwrotne.

Na co będzie można przeznaczyć dotację?

Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in.  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Dla kogo

Fundusz będzie wsparciem dla:

  • samorządów, które odpowiadają za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych. Fundusz pozwoli im realizować kolejne plany, a gminy nie będą musiały się zadłużać lub zwalniać pracowników, żeby móc prowadzić zaplanowane inwestycje.
  • małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów. To kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na rozwój firmy.
  • Mieszkańców – bo ważne dla nich inwestycje będą bez oporów mogły być inicjowane i kontynuowane, co przyczyni się do podnoszenia jakości życia. Jednocześnie pieniądz inwestycyjny będzie krążył w lokalnej gospodarce. Firmy kupują materiały w miejscowych hurtowniach i wypłacają wynagrodzenia pracownikom, którzy z kolei robią zakupy w na najbliższym targowisku.

Jak ubiegać się o wsparcie?

Wnioski będą kierowane do Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody. Środki trafią do samorządów w ciągu kilku tygodni.

Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcia dla każdej gminy i każdego powiatu w Polsce.

Ostateczny termin na wydatkowanie środków przez samorządy nie jest wskazany.

Wideo z konferencji posła Dariusza Stefaniuka nt. Funduszu Inwestycji Samorządowych :

I galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.