dworek w roskoszy

Dworek w Roskoszy

Podzielcie się informacją

Dworek w Roskoszy. Roskosz jest to wieś w województwie lubelskim, oddalona o 5 km od Białej Podlaskiej. Znajduje się tu odrestaurowany klasycystyczny dwór z XIX wieku.

Nazwa Roskosz został nadana z uwagi na bogaty wystrój budowli i ogrodów, po przebudowaniu folwarku.
Ziemie te dawniej należały do Radziwiłłów i jak wieść niesie Roskosz założyła prawdopodobnie Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa, na początku powstał tu drewniany dworek, bażantarnia i zwierzyniec.
A do rozbudowania Roskoszy przyczyniła się Anna Radziwiłłówna z Sanguszków, która w latach 1730-31 zbudowała tu pałac.

Według legendy leśniczówka ta miała podziemne połączenie z zamkiem bialskim, a na jej powstanie z całą pewnością miała wpływ osoba księcia Hieronima Radziwiłła, z którego to rozkazu wybudowano głębokie lochy rozciągające się ponoć pod całym zespołem zamkowym w Białej. Książe Hieronim Radziwiłł słyną na swych włościach z tego, że uwielbiał wtrącać do lochów swych poddanych, a ich jęki w lochach nazywał najpiękniejszym śpiewem.
W dawnym pałacyku gościł przez trzy dni car Rosji Piotr Wielki, podczas podróży na zachód Europy.

Ostatni właściciele majątku w 1944 roku zostali wywiezieni na wschód. Gdy oglądam te stare dworki zastanawiam się ilu ludzi, zostało wywiezionych na wschód tylko dlatego, że byli bogaci i ilu nie powróciło?
Następnie w dworku mieściła się administracja PGR-u, przedszkole, mieszkania.
Obecnie po odrestaurowaniu obiektów i modernizacji zabytkowego parku mieści się tu Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP.

Bolesław Górny tak pisał o parku w swojej książce pt: „Monografia Powiatu Bialskiego” wydanej w 1939 roku. „Piękny park otaczający dwór musiał być założony około 150 lat temu, gdyż posiada bardzo piękne okazy drzew. Wielki modrzew przed dworem pamiętany jest tym, że na nim w roku 1863 został powieszony przez Moskali jeden z powstańców”.

Czyżby ten piękny modrzew miałby być miejscem śmierci powstańca?

Przechadzając się parkiem dotrzemy do stawów położonych w pobliżu dworku, a jego skrzydlaci mieszkańcy, kryjąc się wśród wysokich drzew będą swoim śpiewem umilać nam spacer.

Na terenie ośrodka znajduje się również Stajnia Cugowa, która została zaadaptowana dla potrzeb hotelowych, mieszczą się tu pokoje gościnne i restauracja.

Obecnie lokal jest częstym miejscem odbywających się w nim przyjęć weselnych i innych imprez dla okolicznych mieszkańców.

Dawniej przez teren majątku była przeprowadzona kolejka wąskotorowa, pozostałością po niej jest most nad małą rzeczką Klukówką.

Most nieistniejącej kolejki wąskotorowej która przejeżdżała przez majątek w Roskoszy i która właśnie tutaj rozwidlała się w dwóch kierunkach na Konstantynów poprzez Witulin, Marjampol, Leśną Podl., Nosów, Stasin, oraz w kierunku na Janów Podl. i Cieleśnicy , obecnie mostek wykorzystywany jest do ruchu pieszego i rowerowego. Pomimo, że został częściowo wyremontowany, ale jego główne zabytkowe przęsła aż się proszą o odrobinę konserwacji i farby.

W pobliżu dworku znajduje się stary spichlerz zbudowany z kamienia i cegły oraz dworskie czworaki.

Za tymi czworakami kolejka wąskotorowa skręcała i przez pola prowadziła do lasu.
Dokładnie w miejscu, w którym jest widoczna myśliwska ambona prowadziły tory kolejki wąskotorowej przez lasy kijowieckie. Za lasem tory się rozwidlały w dwóch kierunku na Janów Podlaski i na Cieleśnicę.

 

(opis oraz zdjęcia pochodzą z 2011 r. – przyp. redakcji)

Źródło: Szeroki Trakt

Szeroki Trakt także na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.